FAQ

Pytania i odpowiedzi

  1. Czym jest Program Alkantara?

    Program Alkantara to zajęcia biznesowe oraz fundusz stypendialny stworzony dla zdolnych studentów z województwa pomorskiego i nie tylko. Obejmuje 4 obszary: edukację, mentoring, praktykę zawodową Jego celem jest rozwój kompetencji biznesowych młodych ludzi i zapewnienie im lepszego startu na rynku pracy.

  2. Kto może wziąć udział w Akademii Alkantara?

    Do Programu Alkantara mogą zgłaszać się zdolni uczniowie klas maturalnych, którzy chcą studiować na trójmiejskich uczelniach. Żeby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się ze swoim wychowawcą lub doradcą zawodowym w swojej szkole. To osoby, które pomogą Ci wypełnić wszystkie dokumenty potrzebne w procesie rekrutacji. Nabór na rok akademicki 2021/2022 trwa do 12 grudnia 2020.

  3. Kto może skorzystać z Funduszu Stypendialnego?

    Udział w Funduszu Stypendialnym mogą zgłaszać osoby, które z różnych przyczyn nie mogą podjąć wymarzonych studiów w Trójmieście. Każde zgłoszenie rozpatrujemy indywidualnie. Wysokość stypendium ustalamy tak, by umożliwić naszym uczestnikom utrzymanie w mieście, w którym chcą studiować. Bierzemy pod uwagę indywidualne potrzeby uczestnika, uwzględniając koszty utrzymania oraz zapewnienie niezbędnych warunków do nauki i rozwoju.

  4. Czym się różni Akademia Alkantara od Funduszu Stypendialnego?

    Akademia Alkantara to program angażujących zajęć i warsztatów biznesowych prowadzonych przez doświadczonych praktyków (przedsiębiorców, managerów i szkoleniowców związanych z biznesem). Program Akademii Alkantara realizujemy w trzech obszarach: edukacji, mentoringu i praktyce zawodowej.

    Z kolei Fundusz Stypendialny to druga część Programu Alkantara. Jego celem jest wyrównywanie szans młodych i zdolnych ludzi przez pomoc w finansowaniu potrzeb związanych ze studiami w Gdańsku, Gdyni czy w Sopocie. Wysokość stypendium ustalamy tak, by umożliwić naszym uczestnikom utrzymanie w mieście, w którym chcą studiować. Zawsze bierzemy pod uwagę indywidualne potrzeby uczestnika, uwzględniając koszty utrzymania oraz zapewnienie niezbędnych warunków do nauki i rozwoju.

    Można być wyłącznie uczestnikiem Akademii Alkantara lub korzystać zarówno z możliwości Akademii, jak i Funduszu Stypendialnego.

  5. Co zyskuję dzięki udziałowi w Programie Alkantara?

    Dzięki udziałowi w Programie Alkantara masz dostęp do cennej wiedzy zawodowej i otrzymujesz kompleksowe wsparcie osób, które osiągnęły sukces w biznesie. Jako uczestnik Programu Alkantara:

    • zdobywasz cenne kompetencje biznesowe
    • korzystasz z indywidualnej opieki mentora
    • bierzesz udział w profesjonalnych warsztatach
    • poznajesz szczegółowe zasady funkcjonowania firm
    • współpracujesz z ekspertami ze świata biznesu
    • podejmujesz płatną praktykę zawodową
    • możesz znaleźć pracę w firmach partnerskich
    • możesz otrzymać dopasowane do potrzeb stypendium
  6. Jakie warunki muszę spełnić, żeby wziąć udział w programie Alkantara?

    Do udziału w Programie Alkantara zapraszamy wszystkich zdolnych maturzystów, którzy chcą studiować na Trójmiejskich uczelniach. Jeśli wyróżniasz się świetnymi wynikami w nauce i chcesz od pierwszego roku studiów budować swoje zawodowe kompetencje, zgłoś się do Programu Alkantara. By to zrobić, skontaktuj się ze swoim wychowawcą lub doradcą zawodowym w swojej szkole. To osoby, które pomogą Ci wypełnić wszystkie dokumenty potrzebne w procesie rekrutacji. Nabór na rok akademicki 2021/2022 trwa do 12 grudnia 2020.

  7. Czy zajęcia w Akademii Alkantara mogą kolidować z zajęciami na uczelni?

    Akademia Alkantara jest programem komplementarnym do edukacji na uczelniach wyższych czyli z zasady ma uzupełniać zajęcia akademickie. Zajęcia i spotkania z mentorami ustalamy zawsze w porozumieniu z naszymi uczestnikami, by wszyscy mogli swobodnie brać w nich udział.

  8. Co się stanie, jeśli nie pogodzę studiów z zajęciami w ramach Akademii Alkantara?

    Udział w Programie Alkantara jest dobrowolny i nie pociąga żadnych zobowiązań wobec organizatorów. Jeśli zrezygnujesz z zajęć w Akademii Alkantara, nie ponosisz żadnej kary. Jeśli korzystasz z Funduszu Stypendialnego, nie musisz oddawać pobranych wcześniej pieniędzy. Nie jesteś też zobowiązana/ zobowiązany do podjęcia praktyk zawodowych w partnerskich firmach Programu Alkantara.

  9. Jakie są moje zobowiązania w związku z udziałem w Programie Alkantara?

    Udział w Programie Alkantara jest dobrowolny i nie pociąga żadnych zobowiązań wobec organizatorów. Zakładamy, że każdy uczestnik dołącza do naszej inicjatywy, żeby korzystać ze wsparcia mentorów, rozwijać się zawodowo i realnie zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

  10. Co się stanie, gdy zrezygnuję z udziału w Programie Alkantara?

    Nie czekają Cię żadne konsekwencje. Rezygnacja z Programu Alkantara, tak jak deklaracja udziału, jest w pełni dobrowolna.

  11. Kim jest mentor i na czym polega nasza współpraca?

    Mentor to specjalnie wybrana osoba o ugruntowanej pozycji w biznesie (np. doświadczony przedsiębiorca, manager kierujący zespołem czy szkoleniowiec). Jego misją jest dzielenie się z Tobą swoim doświadczeniem i umiejętnościami. Każdy z uczestników Programu Alkantara ma swojego mentora, od którego uzyskuje wsparcie i przydatne rady w obszarze edukacji i rozwoju zawodowego. Dzięki współpracy z mentorem możesz w prosty sposób zobaczyć, jak wygląda praca specjalistów i funkcjonowanie firm w praktyce.

  12. O co mogę pytać mentora i w jakich sprawach mogę sięgać po radę mentora?

    Rolą mentora jest wsparcie podopiecznego w czterech najważniejszych obszarach: prowadzenia działalności biznesowej, skutecznego zarządzania projektami i zespołami, wykorzystania umiejętności biznesowych w praktyce, a także budowania dobrych relacji zawodowych. Jeśli potrzebujesz porady lub odpowiedzi na ważne pytanie związane z Twoją edukacją lub rozwojem zawodowym – mentor z pewnością będzie mógł Ci pomóc.

  13. Ile czasu muszę poświęcić tygodniowo na zajęcia w Akademii Alkantara?

    Ilość zajęć w pierwszych latach trwania studiów jest mniejsza, a godziny ustalamy zawsze indywidualnie z uczestnikami Programu Alkantara w taki sposób, by nie kolidowały z zajęciami na uczelniach wyższych. Z biegiem czasu ilość zajęć rośnie (proporcjonalnie do mniejszej ilości zajęć akademickich), a ich czas – tak jak wcześniej – ustalamy w porozumieniu z uczestnikami.

  14. Co jeśli zajęcia w Akademii Alkantara będą pokrywać się z zajęciami na uczelni?

    Nie ma takiej możliwości. Szczegóły dotyczące zajęć w ramach Akademii Alkantara zawsze ustalamy w porozumieniu z naszymi uczestnikami. Zależy nam, by wszyscy mogli swobodnie i bez obaw korzystać z możliwości, jakie oferuje inicjatywa.

  15. Czy po zakończeniu Akademii Alkantara otrzymuję dyplom lub inny dokument potwierdzający mój udział?

    Po zakończeniu (czyli po 5 latach) otrzymujesz dyplom ukończenia Akademii Alkantara, który potwierdza zdobytą wiedzę, cenne kontakty i umiejętności biznesowe. To dokument, który możesz wykorzystać w procesach rekrutacyjnych jako istotną przewagę konkurencyjną nad innymi kandydatami. Z dyplomem Akademii Alkantara zdecydowanie łatwiej zdobędziesz wymarzoną pracę i szybko rozwiniesz karierę.

  16. Czy każdy uczestnik może liczyć na płatne praktyki zawodowe?

    Każdemu uczestnikowi Programu Alkantara składamy ofertę podjęcia płatnych praktyk zawodowych, które odbywają się w partnerskich firmach Programu Alkantara. Udział w takich praktykach jest dobrowolny i nie pociąga za sobą żadnych późniejszych zobowiązań. Może być za to doskonałym początkiem zawodowej przygody.